Mammobus w Sulęczynie
- 6 maja 2014
- Pozostałe
- No Comments
Ogłoszenie: Sulęczyno zostanie odwiedzone przez Mammobus, w którym kobiety w wieku 50-59 lat wykonać będą mogły bezpłatne badanie. Mammografia to najważniejsze badanie diagnostyczne w kierunku wykrycia raka piersi. Ponieważ jest to najczęściej występujący nowotwór złośliwy wśród kobiet dojrzałych, można powiedzieć, że mammografia to najistotniejsze badanie, któremu świadoma kobieta powinna się regularnie poddawać.
Niektóre kobiety nie zdają sobie sprawy z tego, jak istotna jest regularna kontrola i profilaktyka, która umożliwiając wczesne wykrycie zmian nowotworowych, pozwala na ich niemal 100% wyleczenie. Zachęcamy do aktywnego włączenia się w propagowanie wspomnianego Programu w swoim najbliższym otoczeniu!
Mammografię można będzie wykonać w mammobusach, które odwiedzą:
- Żukowo – 8 – 11 maja koło remizy Ochotniczej Straży Pożarnej, ul. Gdańska 50
- Przodkowo – 19 – 20 maja pomiędzy Urzędem a OSP, ul. Kartuska 21
- Kartuzy – 19 – 21 maja przy Parku Solidarności
- Sierakowice – 20 – 23 maja przy Ochotniczej Straży Pożarnej, ul. Sychty
- Somonino – 22 – 23 maja przy Ochotniczej Straży Pożarnej, ul. Ceynowy 1
- Przyjaźń – 24 maja przy Szkole
- Chmielno – 26 – 27 maja na parkingu przy Urzędzie Gminy
- Sulęczyno – 28 – 29 maja na parkingu koło szkoły Podstawowej, ul. Żeromskiego 16
- Stężyca – 28 – 29 maja przed Domem Sportowca, przy Ośrodku Zdrowia
Na badanie nie jest wymagane zaproszenie – badania skierowane są do wszystkich kobiet w wieku pomiędzy 50 a 69 rokiem życia (roczniki 1945 – 1964), które w ciągu dwóch lat nie miały wykonywanej mammografii. Zachęcamy do rejestracji!
Aby nikt nie musiał czekać w kolejce przy mammobusie, rekomenduje się wcześniejszą rejestrację pod nr tel. 58 666 2 444. Numer czynny jest 7 dni w tygodniu. Informacje o badaniach dostępne również na stronie internetowej www.fado.pl
UWAGA: Populacyjny Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi skierowany jest do kobiet zdrowych, które nie chorowały wcześniej na raka piersi. Ma na celu objęcie swoim zasięgiem jak największej liczby kobiet w populacji 50 – 69 lat, czyli najbardziej narażonej na zachorowanie na raka piersi. Otrzymywany wynik badania skryningowego (przesiewowego) to ocenione przez dwóch lekarzy specjalistów zdjęcia rentgenowskie piersi, z krótką adnotacją – czy wynik jest zmianowy bądź bezzmianowy. Nie jest on w formie pełnego opisu diagnostycznego tak, jak przy tradycyjnym badaniu. W razie konieczności dalszej diagnostyki, list zawiera wytyczne względem sposobu postępowania.